W co zapakować serwer? Wszystko o szafach serwerowych – część 1

Zanim przejdziemy do omawianego w tym artykule tematu zadajmy sobie jedno pytanie – jak uporządkować stanowisko pracy serwera? Pracując przy biurku mamy pełną władzę nad ułożeniem laptopa, monitorów i akcesoriów, a ułatwiają to ich rozmiary. Co jednak zrobić w przypadku, gdy pracujemy z maszynami wielkości blatu biurka? Wszakże bałagan jest rzeczą wysoce niepożądaną, gdy mówimy o jednostkach będących podstawą naszej infrastruktury. Dlatego warto poświęcić chwilę i poważnie zastanowić się nad doborem takiej szafy, która w pełnym zakresie sprosta naszym wymaganiom.

W szafie serwerowej dzieje się naprawdę wiele. To miejsce, w którym umieszczamy urządzenia odpowiadające za sprawną organizację pracy całego zespołu oraz za jakość usług sieci. Zakup tych maszyn był często niemałym wydatkiem, dlatego ważne jest zorganizowanie odpowiedniego miejsca na ich instalację. Szafa serwerowa powinna spełniać warunki, które zagwarantują naszym sprzętom przede wszystkim: bezpieczeństwo przed niepowołanym dostępem, zapewni wygodę serwisowania i obsługi oraz nie pozwoli podzespołom na przegrzanie. Dlatego musi znaleźć się w niej miejsce na prawidłowe zasilanie oraz wentylację. Należy również pamiętać o rozważnym umiejscowieniu jej komponentów i zorganizowanie dodatkowej przestrzeni, jeśli w przyszłości okazałoby się, że nasz zestaw wymaga rozbudowy. Ale zacznijmy od początku.

Co jest czym

Aby łatwiej było nam zrozumieć o czym mowa, musimy najpierw wyjaśnić kilka pojęć charakterystycznych dla opisu specyfikacji szaf serwerowych.

Rack

To określenie będzie pojawiać się bardzo często, jeśli zdecydujemy się na zakup serwera, który przeznaczono do zainstalowania w szafie. Jest to rodzaj obudowy charakterystyczny dla tego typu urządzeń.

Serwer Dell PowerEdge 14G w obudowie RACK

Parametr ten jednocześnie charakteryzuje szerokość montażową urządzeń w szafie – jej standardowy wymiar wynosi 19 cali.

Unit (U)

Unit jest jednostką precyzującą wysokość poszczególnych modułów umieszczanych w szafie. 1 U wynosi 1,75 cala, czyli około 44,45 mm. Zazwyczaj wysokość pojedynczego urządzenia nie przekracza 4 U. Sumując liczbę unitów wszystkich naszych akcesoriów, dowiemy się jak wysoka powinna być nasza szafa. Warto jednak zadbać o to, aby znalazło się w niej kilka niezagospodarowanych modułów, co pozwoli nam na dokonywanie zmian i rozbudowie naszego zestawu w przyszłości oraz, co równie istotne, zapewni cyrkulację powietrza. Należy również pamiętać, że parametr U występujący w nazwie szafy, nie określa jej wysokości całkowitej tylko wewnętrzną wysokość montażową.

Szerokość

Jeśli chodzi o szerokość szaf, to wyróżniamy głownie dwa typy – 600 mm i 800 mm. Węższa szafa to dość często wykorzystywany, podstawowy model. Decydując się jednak na zakup tej szerszej, zyskujemy dodatkową przestrzeń po bokach serwerów. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwoli na poprowadzenie w tym miejscu wiązek kabli. A skoro już mowa o kablach – jeśli chcemy uniknąć ich plątania się, polecamy zakup specjalnych pionowych prowadnic, które pozwolą na wygodne prowadzenie naszego okablowania.

Głębokość

Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest głębokość szafy. Tutaj sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku szerokości. Ważnym jest bowiem zapewnienie odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni zarówno z przodu, jak i z tyłu naszego serwera. Należy zastanowić w jaki sposób poprowadzone zostanie okablowanie, czy w naszym zestawie wykorzystamy na przykład takie akcesoria jak wysięgnik do mocowania kabli lub dodatkowy zasilacz. Na każdy z tych akcesoriów potrzebujemy dodatkowego miejsca. Warto również uwzględnić przestrzeń na swobodną cyrkulację powietrza po obu stronach urządzeń, w celu uniknięcia ich przegrzania.

Na rynku wstępują szafy o różnych głębokościach. W przypadku tych wiszących, jest to zazwyczaj 600 mm. Natomiast głębokość szaf stojących to wartości rzędu 600-1200 mm. Ważnym jest, aby rozróżniać głębokość gabarytową od głębokości montażowej. Pierwsza z nich przedstawia nam zewnętrzny wymiar obudowy, druga natomiast informuje o tym, urządzenia jakich głębokości możemy w niej zainstalować.

Sprawdź również część drugą artykułu.