HPE ProLiant Gen10 – przegląd portfolio serwerów opartych o procesory Intel – cz. 1
Porfolio HPE to przede wszystkim serwery oparte o procesory Intel. Mamy tu oczywiście również serwery z procesorami AMD, natomiast jest ich dosłownie kilka modeli. Ze względu na to, że serwery oparte o Intel stanowią znaczną część portfolio HPE, to właśnie na nich skupimy się podczas dzisiejszej analizy. Zaczynamy od serwerów typu tower.
Serwery HPE Proliant ML, czyli serwery typu tower
MicroServer Gen10 Plus
MicroServer Gen10 Plus to mały, kompaktowy serwer, który sprawdzi się w mikroprzedsiębiorstwach, małych oddziałach lub domowych biurach. Ten niewielki serwer oparty o podstawowy procesor Intel Xeon typu E lub Pentium, do którego możemy zainstalować 4 dyski 3,5 cala lub 4 dyski 2,5-calowe w odpowiednich konwerterach.
W tym niewielkim serwerze możemy prowadzić również pełne zarządzanie rozwiązaniami enterprise. Warto zaznaczyć, że w starszych MicroServerach HPE, taka opcja nie była możliwa. Żeby móc korzystać z tej funkcjonalności, powinniśmy dokupić do serwera iLO Enablement Kit, który pozwala na aktywowanie w serwerze funkcjonalności zdalnego zarządzania (m.in. zarządzania energią, podglądu statusów czy logów). MicroServer umożliwia również instalację kart rozszerzeń typu low-profile, ponieważ mamy do dyspozycji dedykowany temu riser PCIe3 x16. MicroServer Gen10 Plus to serwer jednoprocesorowy, z zainstalowanym chipem na płycie głównej i dwoma slotami na kości pamięci.
HPE ProLiant ML30 Gen10
HPE ProLiant ML30 Gen10 to niedrogi, ale wydajny serwer typu tower, który sprawdzi się w małych i średnich przedsiębiorstwach. To serwer dający dużo większe możliwości niż wspomniany wyżej MicroServer, chociażby ze względu na możliwość zainstalowania procesorów od 4 do 6 rdzeni oraz do 64 GB pamięci RAM. W tym wypadku mamy również możliwość rozbudowy do 4 dysków 3,5 cala lub 8 dysków 2,5 cala.
Serwer ProLiant ML30 daje również możliwość zastosowania redundancji zasilania oraz dołączenia prostej karty obliczeniowej, która sprawi, że serwer będzie również mógł pełnić funkcję małej stacji roboczej. W standardzie mamy tu również 4 porty PCIe oraz możliwość dokupienia dodatkowego portu iLO. Dokupując tego rodzaju dodatek, mamy możliwość korzystania z dedykowanego portu sieciowego do zdalnego zarządzania. Karta iLO daje również możliwość zainstalowania dysku M2 (22110, 2280 lub 2242) i zainstalowania na nim systemu operacyjnego, by całą resztę dysków z przodu przeznaczyć na przechowywanie danych. Serwer HPE ProLiant ML30 możemy też rozbudować o port szeregowy.
HPE ProLiant ML110 Gen10
HPE ProLiant ML110 Gen10 to zdecydowanie serwer wyższej klasy niż poprzednie. Opieramy się tu na procesorach typu Scalable, od 4 do 16 rdzeni, z maksymalną mocą dla danego procesowa 110 W. ML110 To serwer towerowy przeznaczony do pracy biurowej. Model ten można rozbudować do 8 dysków 3,5 cala lub do 16 dysków 2,5 cala. Trzeba pamiętać jednak o tym, że w serwerach HPE nie ma możliwości mieszania klatek, co oznacza, że nie można zrobić konfiguracji stworzonej np. z 4 dysków LFF i 8 dysków SFF. Właśnie dlatego przy wyborze serwera należy od razu zaznaczyć, w którą stronę będzie on rozbudowywany.
Dzięki temu, że serwer ten wspierany jest przez procesory Scalable, przy jednym procesorze mamy dostępnych 6 slotów na kości pamięci, które dają wiele możliwości rozbudowy środowiska. Mamy tu również 5 slotów PCI dla kart rozszerzeń. Możemy też bez problemu zainstalować kartę obliczeń o pełnej wysokości i głębokości, np. RTX 4000. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jesteśmy tu ograniczeni pewną mocą obliczeniową – nie możemy zastosować wyższych modeli kart, ponieważ brakuje tu wystarczającego zasilania. Serwer ML110 daje również możliwość rozbudowania zasilacza do opcji redundantnej.
HPE ProLiant ML350 Gen10
HPE ProLiant ML350 Gen10 to potężne narzędzie dające ogromne możliwości i będące najbardziej wydajnym serwerem w obudowie tower od HPE. W tych urządzeniach możemy stosować pełne portfolio procesorów typu Scalable, rozbudować pamięć do 3 TB RAM oraz zamontować do 12 dysków 3,5 cala lub do 24 dysków 2,5 cala. Mamy tu również 8 slotów PCI, co daje ogromne możliwości w zakresie instalacji kart rozszerzeń. Dodatkowo w wersji na dyski 2,5 cala mamy możliwość zastosowania odpowiednio zatok dyskowych na dyski NVMe, ale potrzebne są do tego odpowiednie typy konwersji, które mogą być problematyczne w konfiguracjach dostępnych od ręki. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się dedykowane konfiguracje, szyte na miarę pod konkretnego klienta.
W przypadku HPE ProLiant ML350 mamy dwa procesory ułożone jeden za drugim po to, by utrzymać odpowiedni przepływu powietrza oraz w celu uzyskania miejsca na montaż dodatkowych kart rozszerzeń.