HPE ProLiant Gen10 – przegląd portfolio serwerów opartych o procesory Intel – cz. 2


Porfolio HPE to przede wszystkim serwery oparte o procesory Intel. Mamy tu oczywiście również serwery z procesorami AMD, natomiast jest ich dosłownie kilka modeli. Ze względu na to, że serwery oparte o Intel stanowią znaczną część portfolio HPE, to właśnie na nich skupimy się podczas dzisiejszej analizy. Tym razem do tekstu trafiają serwery typu rack.  

HPE Proliant DL, czyli serwery typu rack

HPE ProLiant DL20 Gen10 

HPE ProLiant DL20 Gen10 to specyficzny serwer, którego głębokość jest dostosowana maksymalnie do 15 cali, czyli 42-44 cm. Oznacza to, że DL20 jest serwerem, który może być stosowany np. w szafkach komunikacyjnych. Model ten może być zasilany zasilaczem prądu zmiennego (AC) albo zasilaczem prądu stałego (DC). Mamy tu opcję rozbudowy o 2 dyski 3,5 cala lub 4 dyski 2,5 cala z możliwością dołożenia dwóch kolejnych. Serwer ProLiant DL20 możemy również rozbudować o redundancję zasilania oraz dodatkowe karty rozszerzeń. W urządzeniu można wykorzystać procesor typu Entry od 4 do 8 rdzeni oraz rozbudować pamięć RAM do 64 GB. 

HPE ProLiant DL160 Gen10 

Serwery HPE ProLiant DL160 Gen10 dostępne są w wariantach 4 dysków 3,5 cala lub 8 dysków 2,5 cala z możliwością rozszerzenia do 10 dysków. Mamy tu 16 slotów pamięci, 3 sloty PCI, opcjonalnie Media Module oraz możliwość rozbudowania o redundancję zasilania.

HPE ProLiant DL360 Gen10 

HPE ProLiant DL360 Gen10 to serwer, który jest przewidziany pod zdecydowanie większe obliczenia i dający ogromne możliwości konfiguracyjne, przeznaczony do środowisk o ograniczonej przestrzeni. DL360 dostępny jest w wariancie 4 dysków 3,5 cala lub 8 dysków 2,5 cala z możliwością rozszerzenia do 10 dysków.

Platforma DL360 jest zdecydowanie większa w porównaniu do DL160, co daje dużo więcej możliwości rozbudowy. Całe środowisko ma również więcej wentylatorów redundantnych. W niektórych typach procesorów dochodzą również heat pipe’y, które dodatkowo chłodzą procesory o wyższej mocy. 

HPE ProLiant DL180 Gen10 

Serwer HPE ProLiant DL180 to rozwiązanie dedykowane małym firmom, dające spore możliwości, ale przeznaczone raczej do niewielkich aplikacji lub jako serwer backupu. Mamy tu możliwość zainstalowania 8 dysków 3,5 cala oraz 12 dysków 3,5 cala. W ProLiant DL180 mamy do dyspozycji 16 slotów na kości pamięci, dwa procesory oraz możliwość dołożenia wielu kart rozszerzeń. W urządzeniach z dwoma procesorami istnieje też opcja dokupienia risera. 

HPE ProLiant DL380 Gen10

ProLiant DL380 Gen10 to bezpieczny, trwały serwer, który zapewnia ogromną wydajność i wszechstronność w różnych środowiskach, takich jak szafy, chmury danych czy obsługa wielkich baz danych. Nie bez powodu właśnie ten model stał się najbardziej popularnym serwerem na świecie. To dwuprocesorowe urządzenie dające możliwość zastosowania kart obliczeniowych, co pozwala na uruchomienie różnego typu aplikacji i środowisk. Serwer daje ogromne możliwości w kontekście konfiguracji dyskowych. Mamy tu:

  • 8 SFF z opcjonalną uniwersalną wnęką na nośniki i opcjami SFF lub NVMe,
  • 24 wnęki SFF z opcjami 6 wnęk SFF, co daje łącznie 30 wnęk na napędy SFF,
  • 8 LFF z uniwersalną wnęką na multimedia,
  • 12 LFF lub 3 LFF + 2 SFF napędy z tyłu, co daje łącznie 19 wnęk LFF.

HPE ProLiant DL560 Gen10

ProLiant DL560 to zaawansowana, niezwykle wydajna i bezpieczna platforma dwuprocesorowa, z możliwością rozszerzenia do 4 procesorów Intel Xeon Scalable, do 6 TB RAM oraz do 24 2,5-calowych dysków. To serwer, który daje nieograniczone możliwości konfiguracyjne, np. poprzez dołożenie dodatkowych kart sieciowych, rozłożenie dodatkowych akceleratorów obliczeniowych lub kart PCI. 

HPE ProLiant DL580 Gen1

ProLiant DL580 to większy brat modelu DL580. To bardzo podobne serwery, jednak znaczące różnice zauważalne są w możliwościach konfiguracji dyskowych. W DL580 możemy umieścić aż 48 dysków 2,5 cala. Ten model daje również możliwość miksowania typów dyskowych, np. w konfiguracji 30 dysków SSD i 18 dysków NVMe. Dzięki temu, że jest to serwer czteroprocesorowy, mamy tu dostępnych aż 16 slotów PCI, dzięki czemu możemy zastosować karty obliczeniowe, które będą wspierały np. sztuczną inteligencję.