Dell PowerEdge R540 – ciekawy serwer RACK o szerokim zastosowaniu

Portfolio serwerów rackowych firmy Dell składa się z kilku istotnych segmentów: serwery klasy entry, serwery podstawowe, zaawansowane, 4-socketowe i bazujące na procesorach AMD EPYC. Dziś skupimy się na serwerze Dell PowerEdge R540, należącym do grupy serwerów podstawowych. 

Dell PowerEdge R540 na zewnątrz

Serwer Dell PowerEdge R540 to model występujący w 3 wariantach obudowy – wersja 12-zatokowa, wersja z 8 zatokami i wersja z 12 zatokami z przodu i dodatkowymi 2 zatokami z tyłu. Na tylnym panelu mamy port szeregowy, port VGA (służący do podłączenia monitora). Znajduje się tu też dedykowany port sieciowy dla iDRAC, dwa porty USB 3.0, zintegrowana 2-portowa karta sieciowa. Jest też przycisk informacyjny, który pomaga zlokalizować konkretny serwer w szafie, a także dwa zasilacze, gniazda rozszerzeń oraz miejsce przewidziane na dodatkową kartę sieciową typu Mezzanine. 

Na panelu przednim oprócz włącznika znajduje się dodatkowy port VGA. Uwaga: jest to port, który działa zamiennie z portem tylnym. Oznacza to, że w momencie podłączenia do portu tylnego monitora, port przedni się dezaktywuje i odwrotnie – jeśli podłączymy monitor do portu przedniego, to dezaktywuje się port tylny. Dodatkowo mamy tu również dwa niezależneporty USB oraz port microUSB do bezpośredniego połączenia z iDRAC. Jest to rozwiązanie, które pozwala na połączenie się z iDRAC nawet w miejscu, gdzie nie ma dostępu do sieci przewodowej. Na przednim panelu znajduje się jeszcze jeden element. To przywieszka serwisowa i można ją znaleźć  bezpośrednio pod ostatnią kolumną dysków. To bardzo przydatny w przypadku kontaktu z serwisem element, na którym widnieje model serwera, a po wysunięciu ukaże się również naklejka z nadrukowanym numerem seryjnym.

Dell PowerEdge R540 w środku

Spójrzmy do środka. Zaczynając od części wysuniętych najbardziej do przodu mamy tu backplane, czyli płytę przyłączeniową dla dysków twardych. Następnie widać rząd wentylatorów – w R540 nie są to wentylatory hot-plug. Bezpieczna wymiana tych wentylatorów jest możliwa dopiero po wyłączeniu serwera. 

R540 to serwer 2-socket’owy, który może być skonfigurowany z jednym lub z dwoma  procesorami. W tym modelu dostępne są procesory od 4 do 20 rdzeni. Oznacza to, że przy 2 zainstalowanych procesorach jesteśmy w stanie uzyskać nawet 40 rdzeni obliczeniowych w jednej maszynie o wysokości 2U. Na pierwszy socket przypisanych jest 10 banków pamięci RAM, na drugi socket – 6. Banki przypisane do drugiego socketu są aktywne dopiero po zainstalowaniu drugiego procesora. 

Mamy tu również wewnętrzny kontroler PERC oraz zasilanie, złącza PCI Express, które służą do instalacji kart rozszerzeń. Dostępne jest tu również dedykowane złącze do dodatkowej karty sieciowej Mezzanine (to karta, która nie zajmuje żadnego z gniazd PCI EXPRESS). Karta Mezzanine dostępna jest w 4 wersjach. Może być wyposażona w 2 porty 1Gb Base–T, w 2 porty 10Gb Base–T, 2 porty 10Gb SFP+ albo w 2 porty 25Gb SFP28. Porty, które uzyskujemy po zamontowaniu tej karty, stanowią rozszerzenie portów zintegrowanych. W środku znajduje się dodatkowo jeden port wewnętrzny USB 3.0 oraz gniazdo przewidziane na instalację dedykowanego modułu Dual SD. 

Wśród dodatkowych kart rozszerzeń do tego serwera znajdziemy bardzo zróżnicowane opcje, od kart 1 Gb 2-portowych, po karty nawet 25 Gb. Dostępne są również:

  • karty Fibre Channel do realizacji połączeń z wydajnymi macierzami dyskowymi,
  • zewnętrzny kontroler PERC H840 do połączenia z dodatkową półką dyskową,
  • karta HBA SAS do połączenia z zewnętrzną macierzą dyskową SAS. 

W tym serwerze, tak jak we wszystkich serwerach 14 generacji, mamy możliwość zastosowania dodatkowej karty BOSS. Jest to karta wyposażona w 2 zatoki M.2, na której możemy zainstalować maksymalnie 2 dyski typu M.2 SATA. Służy ona odseparowaniu systemu operacyjnego od właściwych danych, które przechowujemy na dyskach twardych. Jest to standardowa karta PCI Express, zatem zajmuje jedno z dostępnych złączy. 

W serwerze R540 możemy zastosować wewnętrzny moduł Dual SD. Jest to moduł wyposażony w dwie zatoki microSD, który może być fabrycznie wyposażony w jedną lub dwie karty. Jeżeli mamy zainstalowane dwie karty, to moduł realizuje na nich zapis lustrzany. Jest to moduł, który zapewnia przestrzeń do instalacji hypervisora wirtualizacyjnego np. VMware albo Citrix. Pozwala odseparować system operacyjny wirtualizatora od właściwych maszyn wirtualnych, które znajdują się na dyskach zainstalowanych na serwerze bądź na zewnętrznej macierzy, zależnie od tego, jaką przestrzenią dysponujemy. 

Moduł Dual SD występuje również w wersji z zatoką vFlash. vFlash to karta, która zapewnia dodatkową przestrzeń roboczą dla kontrolera iDRAC9 w wersji Enterprise. Na tej przestrzeni możemy przechowywać narzędzia, które będą pomocne przy naprawie systemu operacyjnego. To również dobre miejsce na ważne pliki potrzebne przy konserwacji serwera, które nie powinny być dostępne podczas normalnej pracy z poziomu systemu operacyjnego. 

Dell PowerEdge R540 – wersje kontrolera wewnętrznego PERC

W R540 dostępne są 4 wersje kontrolera wewnętrznego PERC: jest to PERC S140 (kontroler programowy, obsługujący wyłącznie dyski SATA); PERC H330, PERC H730P oraz PERC H740P.

Najprostszy z kontrolerów sprzętowych PERC H330 nie ma pamięci podręcznej ani podtrzymania bateryjnego i obsługuje poziomy RAID 0, 1, 5, 10 oraz 50.

Kolejny z kontrolerów to H730P. Ten kontroler jest już wyposażony w 2 GB nieulotnej pamięci cache, która jest podtrzymywana bateryjnie. Obsługuje poziomy RAID 0, 1, 5, 6, 10, 50 oraz 60. Ten kontroler zalecany jest do konfiguracji serwerów wyposażonych w dyski o większej pojemności, ponieważ zapewnia znacznie szybszą odbudowę takich dysków na wypadek awarii. 

Kolejny, najwyższy model kontrolera sprzętowego wewnętrznego to H740P. Jest to kontroler wyposażony w 8 GB nieulotnej pamięci cache podtrzymywanej bateryjnie. Obsługuje dokładnie te same poziomy RAID, co kontroler H730P, czyli RAID 0, 1, 5, 6, 10, 50 oraz 60.

We wszystkich serwerach Dell 14 generacji dostępny jest kontroler zdalnego zarządzania iDRAC w wersji 9 – więcej o tym kontrolerze przeczytasz w kolejnym artykule. 

Podsumowując: Dell PowerEdge R540 to bardzo ciekawy serwer ogólnego zastosowania rekomendowany dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz dla instytucji. Duża ilość zatok dyskowych sprawia, że sprzęt doskonale sprawdzi się jako serwer plików lub jako serwer kopii zapasowych. Dzięki możliwości zastosowania wielordzeniowych procesorów oraz znacznej rozbudowy pamięci operacyjnej RAM R540 sprawdzi się również jako serwer do obsługi podstawowych ról i usług w firmie.