Przewodnik po wszystkim, co chciałbyś wiedzieć o serwerach Dell PowerEdge 14G – część 1
Rynek IT na przestrzeni ostatnich kilku lat zmienił się diametralnie. Współczesnym światem kierują trzy zasady: „więcej”, „szybciej”, „bardziej”. Przy zakładaniu nawet małej działalności nie zadaje się już pytania „czy moja firma potrzebuje serwera?”, tylko „jakiego serwera potrzebuję w mojej infrastrukturze?”. Cyfryzacja firmy usprawnia wiele procesów, jednak dobór optymalnego rozwiązania nie jest łatwym zadaniem. W tym artykule chcemy nakreślić, czym charakteryzuje się najnowsza generacja serii serwerów PowerEdge i jakie urządzenie jest skierowane do jakiego odbiorcy.
Nazewnictwo
Największy strach budzi to, czego nie znamy. Przeglądając materiały dotyczące jednostek serwerowych Dell w oczy rzucają się głównie nazwy modeli. R240, T140, R440, R7425 to tylko cztery przykładowe nazwy, które oczywiście można mnożyć. Jak, w tak szerokim spektrum rozwiązań rozpoznać model, którego specyfikację należy zgłębić i przyrównać do swojej sytuacji? Zdecydowanie nie jest to proste. Najpierw musimy wiedzieć jak nazwać to, czego szukamy.
Jako przykład zastosujemy wymieniony wyżej model Dell PowerEdge R7425. Jest on idealnym przykładem tego, jaka konwencja nazewnictwa towarzyszy tej serii.
Każda nazwa modelu dzieli się na 4 człony. Kolejno: rodzaj obudowy, linia, generacja i rodzaj procesora.
Rodzaj obudowy
W serwerach Dell można wymienić 3 typy obudowy. Litera R na froncie określa obudowę typu Rack, montowaną w szafach serwerowych.
Kolejnym wariantem jest obudowa typu wieża (Tower) i ta otrzymała skrót „T”.
Są to jednostki wolnostojące, które można zarówno postawić na biurku, podłodze, jak i montować w szafach przy użyciu specjalnych elementów.
Trzeci typ to serwery modułowe (Modular) o symbolu M. Na ten moment w portfolio dostępny jest tylko model M640, który grupuje się z innymi jednostkami w obudowach typu Blade kreując przy tym cały klaster obliczeniowy.
Linia
Na drugiej pozycji nazwy znajduje się cyfra z przedziału od 1 do 9, określająca linię serwera. Zasada w tym miejscu jest taka, że im wyższy symbol, tym bardziej zaawansowana maszyna. Można jednak śmiało zasugerować pewien podział:
- Linie od 1 do 3 – seria wejściowa
- Linie od 4 do 5 – seria podstawowa
- Linie od 6 do 9 – seria zaawansowana
Generacja
Trzecia pozycja opisuje generację serwera. Jest to kluczowe miejsce, gdyż ten symbol w bezpośredni sposób określa, czy mowa jest o jednostce najnowszego typu czy o starszych technologiach. Obecnie występująca generacja 14 określana jest cyfrą 4. Dla trzynastej było to 3, dla dwunastej 2 itd.
Rodzaj procesora
Na rynku podzespołów serwerowych o podium walczy dwóch producentów. Jest to firma Intel z procesorami Intel Xeon oraz AMD z jednostkami EPYC. Zmiana procesora wymusza zmianę całej platformy, co generuje na tyle duże różnice, że poszczególne warianty doczekały się swojego własnego symbolu. Dla serwerów z procesorami Intel na końcu Dell dodaje cyfrę 0. Dla jednoprocesorowych rozwiązań AMD – 15, a przy dwóch jednostkach obliczeniowych jest to 25.
Znając już powyższe cztery reguły, można pokusić się o rozwinięcie nazwy Dell PowerEdge R7425. R – określa obudowę typu RACK. 7 opisuje serię zaawansowaną, o większym potencjale rozbudowy. Kolejno, 4 oznacza wspominaną cały czas 14. generację, a 25 na końcu określa platformę dwuprocesorową, bazującą na jednostkach EPYC.
Zobacz też: Dell PowerEdge 14G – wszystko co chciałbyś wiedzieć cz. 2