Przewodnik po wszystkim, co chciałbyś wiedzieć o serwerach Dell PowerEdge 14G – część 2

W poprzednim artykule opisującym aktualną, 14 generację serwerów Dell Power Edge zaznaczyliśmy

Na drugiej pozycji nazwy znajduje się cyfra z przedziału od 1 do 9, określająca linię serwera. Zasada w tym miejscu jest taka, że im wyższy symbol, tym bardziej zaawansowana maszyna.

Linie PowerEdge 14G

9 linii to dużo i bardzo trudno byłoby poświęcić im wszystkim wystarczająco miejsca bez przytłoczenia odbiorcy szczegółowymi informacjami. Dlatego zdecydowaliśmy się zsumować je w trzy główne serie i odpowiedź na pytanie „która jest dla kogo?”.

Seria wejściowa

Seria wejściowa, określana również serią Entry to grupa urządzeń przeznaczonych dla niewielkich firm, oddziałów, biur i instytucji, o małej skali zatrudnienia (do kilkunastu osób). W ramach tej serii do wyboru są dwa modele w obudowie typu Tower (Dell PowerEdge T140 i T340) i dwa modele w obudowie RACK (Dell PowerEdge R240 i R340).

Rozwiązania wejściowe charakteryzują się wystarczającą mocą, aby być podstawą serwera WWW i hostingu, punktu sprzedażowego, a to za sprawą, co prawda jednego, jednak nawet 8-rdzeniowego procesora z serii Intel Xeon E-2200, obsługą do 64 GB pamięci RAM i do ośmiu dwu i półcalowych dysków SATA i SAS.

Seria podstawowa

Seria podstawowa dedykowana jest firmom średnim i instytucjom, w których pracuje do kilkudziesięciu pracowników. Linia basic oferuje już skalowalne środowisko, w ramach której modele PowerEdge R440, R540 i T440 wyposażone są już w dwugniazdowe płyty główne i obsługę nawet do 1 TB pamięci RAM. Całość napędzają procesory Intel Xeon z rodzin Silver, Gold i Platinum, a maksymalna liczba dysków zwiększa się już do 14 (w modelu R540).

Te modele sprawdzą się przy zadaniach związanych z wirtualizacją, analizą i raportowaniem danych, a nawet strumieniowaniem wideo.

Seria zaawansowana

Tam, gdzie potrzebna jest największa przestrzeń, moc obliczeniowa i bezpieczeństwo, a do tego serwerownia oferuje pokaźnie rozbudowaną infrastrukturę, tam swoje miejsce znajdzie linia serwerów zaawansowanych. To w tej serii znajdziemy modele, które można wyposażyć w procesory obliczeniowe z serii NVIDIA Tesla (np. R740 i R840), a także czteroprocesorową płytę główną (R840 i R940).

W serii zaawansowanej dostępny jest również model modułowego serwera kasetowego – Dell PowerEdge M640. Sam w sobie M640 nie jest przesadnie potężny – do dwóch, 28-rdzeniowych procesorów Intel Xeon, 16 banków pamięci RAM i dwie zatoki na dysk. Prawdziwa moc tej jednostki pojawia się dopiero, gdy zostanie zainstalowana w specjalnej obudowie typu VRTx lub PowerEdge M1000e i stworzy się klaster złożony z nawet 16, współdziałających ze sobą, serwerów.

Podsumowanie

Producent doskonale dopasował się ze swoim portfolio praktycznie do każdego wyzwania, jakie może stanąć przed inżynierem sieciowym. Duże możliwości konfiguracji serwerów pozwalają na dopasowanie maszyny do zadań, przewidywanych obciążeń oraz istniejącej infrastruktury.

Zobacz też: Dell PowerEdge 14G – wszystko co chciałbyś wiedzieć cz. 1