Serwery Dell PowerEdge i przewodnik po rodzajach dysków SSD – część 1

Podstawy SSD

W przeciwieństwie do dysków twardych, które do przechowywania danych wykorzystują wirujący talerz (HDD), dyski SSD używają w tym celu tranzystorów. Przekłada się to między innymi na niemal natychmiastowy dostęp do danych, co znowu skutkuje krótszym czasie zapisu i kasowania. Dyski HDD ze względu na użycie w nich ruchomych części są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Natomiast w dyskach SSD nie znajdziemy żadnych obrotowych komponentów, dzięki czemu w trakcie ich transportu oraz użytkowania ryzyko jakichkolwiek awarii mechanicznych spada praktycznie do zera.

Nośniki SSD charakteryzują się również ogromną wydajnością operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) oraz małym opóźnieniem podczas wykonywania operacji przez system i aplikacje. Poprzez odpowiednie zestawienie dysków SSD z nośnikami typu HDD możemy znacząco zoptymalizować pracę jednostki, zapewniając szybki rozruch, nie rezygnując z przestrzeni dyskowej.

Firma Dell dołożyła wszelkich starań, aby dostarczyć swoim klientom dyski SSD najwyższej klasy, które sprostają wymaganiom programów wykorzystywanych do użytku komercyjnego. Dzięki odpowiedniemu wyborowi dostawców, nieustannym testom niezawodności sprzętu oraz stworzeniu specjalistycznego oprogramowania, dyski te są świetnie dopasowane do pracy z systemami Dell oraz zapewniają użytkownikowi optymalne środowisko pracy.

Dyski SSD w serwerach Dell

Dyski SSD dostępne w serwerach Dell możemy podzielić ze względu na sposób montażu i interfejs komunikacyjny.

Sposób montażu

  • Hot-plug

Dyski hot-plug to urządzenia, pozwalające na odłączanie i podłączanie bez potrzeby wyłączania serwera.

  • Karta BOSS

Karta BOSS (Boot Optimized Storage Solution – zoptymalizowane rozwiązanie nośnika rozruchowego) – to karta, którą wpina się w złącze PCI-Express serwer. BOSS ma jedno przeznaczenie – stworzyć miejsce na zainstalowanie dysków M.2 w serwerze, w celu przyspieszenia rozruchu systemu i podstawowych aplikacji, pozostawiając jednocześnie wolne wszystkie zatoki dla dysków w rozmiarach 2,5 i 3,5 cala.

Interfejs komunikacyjny

  • SATA SSD

Dyski te zaprojektowane są w oparciu o standardowy interfejs typu SATA. Zapewniają wystarczającą wydajność dla serwerów korporacyjnych.

Dysk z interfejsem SATA
  • SAS SSD

Analogicznie, ten rodzaj nośników opiera się na interfejsie SAS. Łączą one wysoką niezawodność, integralność oraz optymalizację algorytmów transferu danych. Wszystko to sprawia, że przeznaczone są do pracy przy bardziej zaawansowanych aplikacjach.

  • PCIe

Interfejs wykorzystywany w przypadku dysków NVMe. Pozwala on na bardzo szybkie i bezpośrednie podłączenie dysków do magistrali. W porównaniu do interfejsu SATA oraz SAS charakteryzuje się również dużo większą prędkością przesyłu danych. Tego typu dyski niestety nie są dostępne w serwerach ze względu na niekompatybilność tego typu nośników z żadnymi programowymi kontrolerami dysków.

Po co SSD?

Dyski SSD doskonale sprawdzą się tam, gdzie wymagana jest najwyższa wydajność. Najlepiej sprawdzą się przy pracy z programami wykonującymi wiele operacji wejścia/wyjścia na sekundę, takimi jak bazy danych, wysokiej wydajności systemy wirtualizacji serwerów, aplikacje obliczeniowe, obsługujące sieć oraz systemy poczty elektronicznej.

Sprawdź również część drugą artykułu.