Serwery Dell PowerEdge i przewodnik po rodzajach dysków SSD – część 2

Rodzaje dysków SSD możemy również podzielić ze względu na ich priorytet zapisu i odczytu danych.

Przeznaczenie

Dokonując podziału w tym kontekście, wyróżniamy trzy typy nośników

• Write intensive – intensywny zapis
Dyski te zapewniają wysoką wydajność zapisu oraz wytrzymałość. Dzięki wysoko rozwiniętym możliwościom pracy przy operacjach wejścia i wyjścia, przeznaczone są do obsługi aplikacji obciążonych skomplikowanymi metodami zapisu danych. Ten rodzaj dysków najlepiej sprawdzi się w środowiskach o znaczeniu krytycznym dla wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw. Pojemność nośników dostosowanych do intensywnego zapisu jest stosunkowo mała ze względu na wykorzystanie dużej części pamięci flash do usuwania niepotrzebnych plików oraz równoważenia zużywania się tranzystorów. Dopuszczalny stosunek zapisu do odczytu danych na dysku wynosi w ich przypadku 50/50 czyli po połowie. Należy przy tym pamiętać, że napędy te są najdroższe spośród wszystkich trzech omawianych tutaj typów.

  • Mix use – mieszane zużycie

Nośniki typu Mix use są najlepiej przystosowane do pracy przy aplikacjach, w których ważne są zarówno operacje zapisu, jak i odczytu danych. Oparte są na architekturze przetwarzania równoległego, dzięki czemu są w dużej mierze niezawodne. Dyski te zapewniają zoptymalizowaną wydajność pracy. Ze względu na swoją atrakcyjną cenę, coraz częściej stanowią trzon macierzy dyskowych.

  • Read intensive – intensywny odczyt

Dyski Read intensive są najbardziej opłacalnym rozwiązaniem dla aplikacji o wysokich wymaganiach względem odczytu informacji, czyli takich, które na przykład potrzebują stałego dostępu do baz danych. Dyski te cechują się większą przepustowością oraz niskimi opóźnieniami prędkości odczytywania danych. Zapewniają doskonałą wydajność przy pracy z serwerami WWW oraz pamięcią podręczną (cache). Z reguły cena tego rodzaju dysków jest najniższa ze wszystkich opisanych powyżej.

Warte odnotowania

Dyski SSD w zdecydowany sposób wpływają na wydajność nośników i w przyszłości będą stanowić trzon wśród dysków stosowanych w każdym typie urządzenia. Pamięci flash stają się coraz powszechniejsze, a przez to i tańsze w zakupie i eksploatacji. Prawdopodobnie jednak szybko nie zastąpią dysków magnetycznych z jednego, jednak bardzo istotnego powodu: sposobu przechowywania danych.

Dysk SSD z interfejsem PCIe

W ramach naszych poprzednich tekstów poruszaliśmy już tę kwestię, tutaj szybko ją przywołamy – dyski SSD przechowują swoje dane w postaci ciągu zer i jedynek. Raz utracony bit, prawdopodobnie zostanie utracony na zawsze. Niestety nawet stosowanie macierzy RAID na poziomie 1 i 10 nie chroni w stu procentach przed utratą danych i jest to jeden z największych argumentów wśród przeciwników stosowania dysków SSD w serwerach.

My oczywiście zalecamy robienie tak wielu back-upów, jak tylko się da oraz proponujemy wybór zawsze najdłuższego trybu gwarancji – dla serwerów jest to nawet 7 lat. Pozwoli to zminimalizować koszty związane z eksploatacją i serwisowaniem tych, niemalże najistotniejszych elementów serwera.