Łatwa administracja serwerami? Poznaj iDRAC9 – najlepszy sposób na zarządzanie serwerami Dell

iDRAC 9 – różnice względem poprzedniej generacji

Skrót IDRAC to „Integrated Dell Remote Access Controller” – czyli zintegrowany kontroler zdalnego dostępu do serwerów marki Dell. Jest to nieocenione narzędzie w pracy każdego administratora. Dzięki iDRACowi można w każdym momencie (i to nawet z poziomu smartphone’a), poprzez zdalną konsolę, podłączyć się do modułów analitycznych serwera i dokładnie zbadać jak wygląda jego praca. W ramach wprowadzonego w iDRAC 8 interfejsu graficznego z łatwością można było odczytać żywotność dysków, status macierzy RAID, sprawdzić status wentylatorów, zasilaczy – w zasadzie uzyskać pełen zakres informacji o każdym kluczowym elemencie jednostki. Ponadto, możliwe jest przeglądania rejestru zdarzeń, odnotowującego wszystkie sytuacje w czasie rzeczywistym. I moglibyśmy tak wymieniać i wymieniać, gdyż funkcjonalności w kontrolerze iDRAC jest tak wiele, że na ich omówienie potrzeba… 5 stron A4 w pliku PDF.

Chcemy skupić się jednak na największych, a przynajmniej najbardziej odczuwalnych, zmianach. Paradoksalnie nie jest aż tak wiele w stosunku do generacji 8 i świadczy to co najwyżej o tym, jak zaawansowany i dopracowany jest to system.

Odświeżony graficznie

Do tej rzucającej się od razu jest zmiana silnika generującego szatę graficzną. Do tej pory obraz tworzony był poprzez wykorzystanie silnika Java. Technologia ta ma swoje lata i nie jest obecnie najlepiej zoptymalizowanym systemem generowania grafiki. Naturalną koleją rzeczy było zastąpienie Javy szybszym językiem kodującym obraz. W wersji iDRAC 9 konsola wyświetlana jest przy zastosowaniu technologii HTML5, a dodatkowo sama szata została poprawiona. Przełożyło się to na znaczne przyspieszenie w rysowaniu obrazu.

iDRAC 9

Losowo generowane hasła

Chociaż brzmi to niewiarygodnie do tej pory kontroler iDRAC w serwerach Dell nie miał możliwości generowania losowych haseł dla serwerów. Ten stosunkowo niegroźny mankament mógł teoretycznie być wykorzystany, gdy osoba dokonująca ataku na serwer znała przyzwyczajenia, sympatie czy antypatie osoby zarządzającej. Ludzki umysł działa na zasadzie skojarzeń, zatem mała dawka socjotechniki mogła przy niefrasobliwym administratorze wyrządzić sporo szkód. Dzisiaj ta luka została załatana poprzez możliwość wygenerowania w pełni losowego hasła dostępowego.

iDRAC Service Module

Moduł serwisowy iDRACa wprowadza jedną ważną rzecz – notuje w dzienniku zdarzeń również sytuacje, które wydarzyły się po stronie systemu operacyjnego.

Group manager

Usługa zarządzania grupowego pozwala na obsługę w ramach licencji iDRAC 9 Enterprise zarządzać nawet setką serwerów z poziomu jednej konsoli.

iDRAC 9

Ze względu na złożoność samych procesów, ten tekst zakończymy jednym zdaniem – jeżeli nie jesteś pewien, której wersji kontrolera iDRAC potrzebujesz (a tego, że potrzebujesz można być pewien), zachęcamy do kontaktu z naszym działem serwerowym. Nasi specjaliści szczegółowo wyjaśnią i dobiorą odpowiednie rozwiązanie dla infrastruktury każdego typu.