Jak skonfigurować serwer? Pokazujemy krok po kroku

Jak poprawnie skonfigurować serwer, korzystając z konfiguratora http://premiumserwer.pl

Poprawne skonfigurowanie serwera to sztuka godna wirtuoza, wymagająca lat zdobywania wiedzy i doświadczenia. Przyjęło się mówić, że jednostkę wymienia się średnio co 5 – 7 lat. Co w tym czasie może się zmienić? Zasadniczo – wszystko. Technologia galopuje i nie czeka na nikogo. Jeżeli wypadniesz z wyścigu, ciężko będzie Ci do niego wrócić.

Trzeba pamiętać, że zawsze jesteśmy my – kompetentny sztab ludzi gotowych, by przejść przez specyfikację od A do Z, jednak zdajemy sobie sprawę, że znajdą się osoby chcące być bardziej samodzielne. W tym artykule chcielibyśmy wymienić kilka dobrych i uniwersalnych zasad, którymi warto stosować się przy konfiguracji serwera.

2-2-2

Na pierwszym miejscu powiemy o trzech dwójkach:
W przypadku wyboru jednostki z dwoma procesorami, zawsze wybieraj parzystą liczbę modułów RAM.

Symetryczne obsadzenie banków pamięci jest kluczem do optymalnej konfiguracji wykorzystującej pełen potencjał (np. poprzez obsługę kilku kanałów RAMu). Daje to też pewien pozytywny efekt uboczny – kości stają się redundantne. W przypadku awarii jednej z nich, nie traci się na czas naprawy połowy dostępnej przestrzeni w pamięci, a jedynie jej drobny fragment.

Dell PowerEdge 14G

Zawsze, jeżeli jest możliwość, wybieraj dwa zasilacze. Nadmiarowość i wymienność tych modułów przydaje się przy nagłych awariach zasilania i nie jest to ryzyko warte oszczędności rzędu kilkuset złotych.
Staraj się nie mieszać pojemności modułów RAM. Odniesiemy się ponownie do symetrii – nie dotyczy ona jedynie obsadzenia slotów na pamięć, a również ich pojemności. Mieszanie komponentów o różnym wolumenie spowoduje nieoptymalną pracę jednostki.

Dell PowerEdge 14G

Patrz w przyszłość

Wrócimy na moment do pierwszego akapitu – serwer to sprzęt wymieniany raz na 5 – 7 lat. Jest to bardzo długi czas i niemożliwym staje się przewidzieć dokładnie, co będzie nam potrzebne za tych kilka lat. Można jednak przygotować się na to, co może nastąpić – rozbudowę. Warto, przy wyborze modelu, kierować się jego potencjałem rozbudowy. Na przykładzie, jeżeli serwer, który dziś spełnia wymogi, posiada tylko 1 wolną zatokę na dyski, warto zaopatrzyć się w inny wariant obudowy tego modelu. Ewentualny koszt takiej inwestycji będzie znacznie niższy niż koszt nowego serwera, gdy zabraknie już miejsca na nośniki.

Dell PowerEdge 14G

Unikajmy też programowego kontrolera – zintegrowanego, współdzielącego moc obliczeniową z procesorem. Nawet, jeżeli dziś wystarczy, za jakiś czas może się to gruntownie zmienić.

Pod żadnym pozorem nie można wybierać zasilacza „na styk”. Taka decyzja może mieć negatywne skutki nawet już przy delikatnej rozbudowie serwera choćby o pamięci RAM. Jeżeli są Państwo zainteresowani symulacją, pt. „co się stanie, gdy przy małym zasilaczu dołożę jeszcze to”, nasi handlowcy służą pomocą. Przy pomocy narzędzi udostępnionych przez firmę Dell, jesteśmy w stanie wykonać krótką symulację takiej rozbudowy.

Gwarancja różne ma… tryby

Ten fragment troszkę zaburzy zamysł samodzielności, jednak czujemy się w obowiązku poruszyć kwestię ograniczonej gwarancji. W przypadku serwerów Dell, istnieje możliwość wyboru trzech trybów gwarancyjnych: Basic (podstawowy), ProSupport (z opcją Mission Critical) i ProSupport Plus. Każdy z nich ma pewne ograniczenia, przykładowo:

  • Gwarancja podstawowa nie zawsze przechodzi na dyski. Nawet kupując serwer z 5-letnim wsparciem w trybie podstawowym, dyski będą posiadały gwarancję na rok lub trzy lata – zależnie od typu. Nie dotyczy to już chociażby trybu ProSupport, gdzie gwarancja jednostki zrównuje się czasem trwania z gwarancją producenta na dyski.
  • Tryb ProSupport Mission Critical, o ile brzmi jak naprawdę ważna usługa, tak trzeba pamiętać, że najszybszy czas reakcji serwisu dotyczy jedynie modułów krytycznych – płyta główna, procesor, czyli komponentów, bez których praca serwera jest niemożliwa.
    W celu uzyskania pełnej listy zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

I na koniec najważniejsza zasada – pozwól zweryfikować konfigurację przesyłając ją do nas. Systemy serwerowe, tak jak i nasze narzędzia partnerskie, ciągle się zmieniają. W urządzeniach odświeżane są moduły, aktualizowane sterowniky, które usuwają pewne problemy dodając nowe. I ta sama sytuacja dotyczy konfiguratorów, z których korzystamy. To powoduje, że niemożliwym staje się przeniesienie wszystkich wyjątów (których lista bywa, że objętościowo zajmuje więcej, niż bazowa konfiguracja) do narzędzi udostępnionych Państwu. Natomiast przesłane do nas konfiguracje każdorazowo i wnikliwie analizujemy, w celu zagwarantowania Państwu stuprocentowo sprawnej i zgodnej ze sobą jednostki.