Kontroler iDRAC9 – wersje i funkcjonalności

Kontroler zdalnego zarządzania

Kontroler zdalnego zarządzania iDRAC w wersji 9 dostępny jest we wszystkich serwerach Dell 14 generacji. iDRAC9 występuje w 3 wersjach funkcjonalnych – Basic, Express oraz Enterprise. W serwerach od serii 100 do 500 wersją podstawowa jest Basic, od serii 600 w górę wersją podstawową jest Express. Enterprise jest zawsze formą rozszerzenia jednej z tych dwóch wersji bazowych. Każdy serwer 14 generacji będzie wyposażony fabrycznie w dedykowany port sieciowy na potrzeby kontrolera iDRAC. Dziś przeprowadzimy krótkie porównanie funkcjonalności poszczególnych wersji. 

iDRAC9 Basic 

iDRAC9 Basic udostępnia graficzny interface z poziomu przeglądarki internetowej. Zaraz po zalogowaniu mamy ogólny pogląd na kondycję serwera. Serwer podzielony jest na takie istotne obszary, jak:

  • procesory, 
  • pamięć, 
  • dyski twarde, 
  • zasilanie, 
  • chłodzenie,
  • karty rozszerzeń. 

Te poszczególne obszary reprezentowane są przez piktogramy. Jeżeli w którymkolwiek z nich wystąpi błąd bądź ostrzeżenie, piktogram przybierze kolor żółty bądź czerwony. Jeżeli wszystko jest w porządku, piktogram ma kolor zielony. W momencie, gdy w którymkolwiek z obszarów wystąpi zdarzenie wymagające uwagi, po kliknięciu przeglądarka przeniesie do odpowiedniego wycinka logów, z których będzie można odczytać bardziej szczegółowe informacje. 

Z poziomu iDRAC9 w wersji Basic możemy dodatkowo zarządzać zasilaniem serwera, czyli zdalnie włączyć serwer, wyłączyć go lub uruchomić ponownie. Wyłączenie oraz ponowne uruchomienie może odbyć się zarówno na poziomie sprzętu, poprzez chwilowe odcięcie zasilania, jak i na poziomie systemu operacyjnego, poprzez wysłanie odpowiedniego sygnału, dzięki któremu system zamknie się poprawnie.

iDRAC9 w wersji Basic umożliwia również konfigurację RAID na dyskach, sprawdzenie kondycji dysków oraz wykonanie aktualizacji oprogramowania układowego, czyli tzw. firmware.

iDRAC9 Express 

Kolejną wersją funkcjonalną jest wersja Express. Wersja Express posiada wszystkie funkcjonalności wspomniane wyżej przy okazji omawiania wersji Basic. Dodatkowo wersja Express daje możliwość alertowania na zewnątrz poprzez wiadomości e-mail. W wersji Basic alertowanie odbywa się wyłącznie lokalnie, tzn. po zalogowaniu do konsoli z poziomu przeglądarki widzimy, czy wydarzyło się coś nieoczekiwanego. Wersja Express natomiast, w przypadku wystąpienia określonych zdarzeń, jest w stanie wysłać nam wiadomość e-mail z taką informacją. 

iDRAC9 Enterprise

Ostatnią wersją funkcjonalną jest wersja Enterprise, która ma wszystkie funkcjonalności, co wspomniane wcześniej wersje Basic oraz Express. W tym przypadku dodatkowo uzyskujemy funkcjonalność tzw. wirtualnej konsoli. Czym jest wirtualna konsola? To możliwość zdalnego podglądu ekranu serwera, funkcjonalność zbliżona do przełącznika KVM. Będąc poza serwerownią, mamy możliwości podejrzenia, co serwer aktualnie wyświetla oraz przejęcia pełnego sterowania za pomocą klawiatury i myszy. Wirtualna konsola daje również możliwość podmontowania zdalnych nośników, dzięki czemu możemy np. przeinstalować system operacyjny w każdym momencie, nawet nie będąc fizycznie obok serwera.