W co zapakować serwer? Wszystko o szafach serwerowych – część 2

Rodzaje szaf serwerowych

Dobór szafy powinniśmy rozpocząć od określenia jej rodzaju. W zależności od konkretnych potrzeb, możemy wybierać spośród dwóch typów, które opisane zostały poniżej.

Szafa wisząca

Szafa wisząca sprawdzi się przy wyposażeniu małego biura lub firmy. Jest to obudowa niewielkich gabarytów, którą, jak wynika z nazwy, można zawiesić. Do jej instalacji nie będzie potrzebne osobne pomieszczenie; zazwyczaj znajduje swoje miejsce na ścianie w tym samym pomieszczeniu, w którym dane jest nam pracować.

Wykorzystywana jest do montażu niedużej liczby urządzeń. Jej wysokość mieści się w granicach 6U-22 U, przy czym rzadko spotykamy się z wysokimi szafami wiszącymi. Najczęściej nie przekraczają one wysokości 12 U. Wartości te w znacznym stopniu ograniczają nasze możliwości montażu w nich większej ilości urządzeń, ale za to pozwalają zaoszczędzić wiele miejsca. Dlatego, jak już wspomnieliśmy, świetnie sprawdzają się w firmach, które nie potrzebują rozbudowanej infrastruktury IT, a jednocześnie nie dysponują dużą przestrzenią biurową. Kolejną ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest nośność szaf, wynosząca z reguły do około 60 kg. Przy kompletowaniu naszego zestawu nie możemy przekroczyć tego obciążenia.

Szafa serwerowa wisząca

Wyróżniamy szafy wiszące jednosekcyjne i dwusekcyjne. Te pierwsze to proste obudowy składające się z jednej części. Dostęp do naszych serwerów mamy jedynie od przodu. Szafy dwusekcyjne dzielą się na dwie części, co pozwala nam na odchylenie od ściany sekcji, w której umieszczone są nasze serwery. Dzięki temu w łatwy sposób możemy dostać się do maszyn od tyłu. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, jednak należy pamiętać ze ten rodzaj obudowy posiada większą głębokość gabarytową, przy czym głębokość montażowa pozostaje taka sama, jak w przypadku szafy jednosekcyjnej.

Szafa stojąca

Ten rodzaj obudowy daje nam większe możliwości, jeśli chodzi o ilość sprzętu, jaki możemy w niej zamontować. Ich wysokość może przekraczać nawet 50 modułów, a ciężar zainstalowanych urządzeń sięgać 1000 kg. Dzięki temu bez problemu umieścimy w niej sporą liczbę ciężkich serwerów, a także dodatkowych routerów, switchy oraz urządzeń typu UPS, przeznaczonych do zasilania awaryjnego. Dodatkowo, na rynku dostępnych jest wiele urządzeń i akcesoriów, które pomogą nam w sprawnym zorganizowaniu danego zestawu. Są to między innymi kółka transportowe, stopki, cokoły, wentylatory, organizatory kabli i wieszaki do mocowania wiązek przewodów. Decyzja o akcesoriach zależy oczywiście od naszych osobistych wymagań i upodobań.

Szafa serwerowa stojąca

Na nabycie szafy stojącej najczęściej decydują się duże firmy, które do sprawnego działania firmy potrzebują rozbudowanej infrastruktury IT lub których działalność oparta jest na usługach związanych z serwerami (np. hurtownie danych). Często posiadają one w swoich siedzibach osobne serwerownie, których specjalnie zorganizowana przestrzeń jednocześnie zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza, co zapobiega przegrzewaniu się sprzętu. Niemniej, równie często zdarzają się przedsiębiorstwa, które do sprawnego działania potrzebują tylko jednej szafy serwerowej – jeśli jednocześnie posiadają one odpowiednią ilość przestrzeni, mogą umieścić szafę stojącą w wygodnym dla siebie miejscu (np. w kącie biura).

Czy rodzaj obudowy ma znaczenie?

Dobór odpowiedniej obudowy ma ogromny wpływ na chłodzenie sprzętu znajdującego się w szafie. Dlatego musimy zastanowić się nad tym, czy skompletowany przez nas zestaw wymaga ukierunkowanego przepływu powietrza.

Jeśli nie potrzebujemy specjalnego systemu chłodzenia, warto zastanowić się nad zakupem obudowy z ramą otwartą. Dzięki temu rozwiązaniu zapewnimy w naszej szafie swobodny przepływ powietrza, a dodatkowo zaoszczędzimy nieco pieniędzy.

Natomiast w przypadku, kiedy nasz zestaw wymaga specjalnego, ukierunkowania chłodzenia, powinniśmy zdecydować się na zakup szafy z pełną ramą. Co więcej, jeśli chcemy zapewnić odpowiednią cyrkulację przód-tył zalecany jest zakup drzwi wykonanych z blachy perforowanej. Trzeba również pamiętać, aby ciepłe powietrze, wyprowadzane na zewnątrz obudowy, nie mieszało się po drodze z tym zimnym, zapewniającym chłodzenie systemu.

Szafa dla Dell 14G

Poniższa tabela zestawia wymiary głębokości oraz wysokości serwerów rackowych Dell 14 generacji. Znając te wartości, dobór odpowiedniej szafy stanie się dla nas dużo łatwiejszy.

SerwerGłębokość (mm)Wysokość (U)
R2405961
R340596 / 545*1
R4407281
R5407082
R6407051
R740/R740xd7162
R740xd28102
Wymiary serwerów rack Dell 14G
* konfiguracja z dyskami 3,5″ / 2,5″

W razie pojawienia się jakichkolwiek pytań czy niejasności, zapraszamy do kontaktu – specjaliści PREMIUM SERWER chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą w doborze optymalnego rozwiązania.